У шкільний рік 1925-1926
в школу було прийнято мало дітей, менше, ніж у минулому році. Прийняли 88 учнів.
Другий клас навчався окремо, перший і третій класи разом, паралельно, одночасно. Перший клас мав трохи менше уроків. У об’єднаних класах один має тихе заняття, інший - читання вслух.
Так проходили всі об’єднані уроки. Таким чином уроки вимагали великої роботи вчителя. Одночасно він повинен був вчити і українську мову, тому, що її ввели до шкільної програми, також для того щоб дітей краще розуміти, допомагати поясненню різних предметів.
Курс української мови для вчителів у Костополі у 1926 р.
Під час канікул директор школи пройшов шість тижнів навчання військової справи у Володимирі.
У шкільному році 1926-1927
було у школі 4 класи: І, ІІ, ІІІ і ІV. Навчання вели у двох групах І та ІІ клас і ІІІ та ІV. Уроки проводили відповідно до програми для об’єднаних класів. Об’єднані І та ІІ класи мали 14 навчальних годин, а ІІІ-ІV - 18.Кількість учнів, із-за недостатньої кількості місць, була надто малою. Беручи до уваги шкільний закон, школа прийняла тільки частину дітей.
Влітку директор школи взяв участь
Відразу ж після курсу, в серпні місяці, пройшов навчання військовій справі у місті Володимирі-Волинському.
Цього року покинув роботу шкільного сторожа Степан Ващук, який 17-річним хлопцем у 1924 році був першим помічником директора. Батько оженив його і взяв до свого господарства.
Зустрів я його у 1977 році, після 50 років, як покинув роботу у школі - в гостях.
Діти, які були переведені у п’ятий клас і переступили шкільний вік 14 років були виключені зі школи. Декілька інших знову зарахували до 4 класу.
Навчання проходило в двох об’єднаних групах: І-ІІ і ІІІ-ІV. Релігії далі навчав батюшка Кудринський. Класи І-ІІ мали 14 навчальних годин, група класів ІІ-ІV - 18 навчальних годин. Також кожна група мала по 2 навчальних години релігії.
Вивчення української мови було обов’язковим. Інші предмети проходили на польській мові, хоча вчитель допомагав дітям на їх рідній мові. В останні
3 роки окрім нормальних уроків іде ліквідація неписьменності вечорами, при освітленні залів 4 гасовими лампами.
тяжка була робота вчителя: дорослі люди, втомлені роботою, при слабкому освітленні, при недостачі підручників, зошитів, навіть олівців, здобували знання. В кінці залишилися самі вперті.
У лютому 1928 року директор школи одружився на учительці з м. Ратне Леонії Карлівні Галячинській нар. 29 червня 1905 р в Зборові Тернопільської області. Учительську семінарію закінчила у Львові.
У вересні 1928 року довелося перейти Леонії Целюх на робту із Ратного в Гірники. Одночасно був переведений на посаду учителя Андрій Рутковський.
під час канікул був зроблений другий клас із канцелярії і однієї кімнати директора.
Тому, що було багато дітей на хуторах, найняли хазяйську хату у Бродах, в якій була школа і приміщення для вчителя. Школа підпорядковувалася директору у Гірниках.
(далі буде...)
Немає коментарів:
Дописати коментар